Praca siedząca staje się w dzisiejszych czasach czymś coraz bardziej powszechnym. Ze względu na stale rosnącą ilość biur czy korporacji, rośnie zapotrzebowanie na produkcję stanowisk biurowych, a firmy je produkujące, w celu poprawienia komfortu siedzenia, ciągle je ulepszają.
Będąc właścicielem działalności gospodarczej, zatrudniającej określoną liczbę pracowników, należy bezpośrednio zadbać o ich ergonomię pracy i zdrowie fizyczne. W końcu zdrowy pracownik, to dobry pracownik. Aby do tego doprowadzić, konieczne jest zapewnienie im wygodnych stanowisk biurowych, przy których będą mogli bez obaw o swój kręgosłup wykonywać zadania, które do nich należą.
Klika zasad ergonomii i odpowiednia pozycja siedząca
Aby po dłuższym okresie pracy w trybie siedzącym jej skutki nie odbijały się na zdrowiu pracowników, powinniśmy poznać kilka prostych zasad.
Po pierwsze, kąt ułożenia naszych pleców względem nóg powinien wynosić 90 stopni. Podobnie jest z położeniem rąk na myszce i klawiaturze. Wysokość naszego siedziska zależna jest od długości naszych ud, a staramy się dobrać ją tak, by kąt ugięcia kolan wynosił również około 90 stopni.
Po drugie, monitor powinien zostać położony około 50 centymetrów od oczu tak, aby kąt jego powierzchni był ustawiony idealnie na wprost, podczas gdy my spoglądamy na niego z nachyleniem głowy o 25 stopni.
Ważne jest także, aby pamiętać o robieniu krótkich przerw – istotne jest, aby wstać i odejść od komputera na 5 minut przynajmniej raz na godzinę. W tym czasie warto zrobić kilka skłonów i wymachów w celu rozluźnienia mięśni i stawów.
Jaki fotel będzie odpowiedni dla pracowników?
Nawet kiedy dostosowujemy się do wszelkich zasad ergonomii, to jesteśmy w stanie narazić się na różnego rodzaju bóle i problemy. Przyczyną tego jest źle dobrany i nieodpowiedni fotel. Jeśli więc nie chcemy sprawiać naszym pracownikom nieprzyjemności, kluczową opcją jest zainwestowanie w wygodne miejsca siedzące. Krzesła biurowe coraz częściej są projektowane z naciskiem na ergonomię.
Warto jest więc dobrać taki rodzaj siedziska, który jest wyprofilowany zgodnie z przebiegiem kręgosłupa oraz zachowaniem prawidłowej lordozy. Wykończenie górne powinno zawierać oparcie pod głowę w celu stabilizacji karku, a łokcie podparte o podłokietniki.
W kwestii regulacji, powinna ona występować wszędzie tam, gdzie to możliwe. Ilość regulowanych elementów nigdy nie jest przesadzona, ponieważ w ten sposób każdy może ustawić fotel idealnie pod siebie. Najbardziej oczekiwanymi regulacjami są te na podłokietnikach oraz zmiana kąta nachylenia oparcia.
Wpływ światła na ergonomię pracy
Posiadając już odpowiednie krzesła biurowe i wyszkolonych z zakresu prawidłowej postawy pracowników, trzeba jeszcze wspomnieć o odpowiednim ustawieniu mebli biurowych. Okazuje się, że duży wpływ na efektywność pracy ma światło. Problem może leżeć w błędnym ustawieniu monitora w okolicach okna tak, że światło dzienne odbija się od ekranu. Oprócz tego ważne jest również odpowiednie sztuczne naświetlenie. Jeżeli któryś z pracowników zwrócił uwagę, że od zbyt mocnego naświetlenia bolą go oczy, powinniśmy to zmienić.