Jeżeli decydujesz się na to, aby zlikwidować swoje dotychczasowe konto bankowe, niezbędne jest zwrócenie uwagi przede wszystkim na to, aby uregulować kwestie formalne. Proste i sprawne oraz co najważniejsze – bezproblemowe rozstanie się z instytucją bankową jak najbardziej jest możliwe, a my pokażemy Ci w jaki sposób się za to zabrać.

Rozwód z bankiem. Jak zamknąć konto?

Wypowiedz umowę

Z pewnością konsultant w banku będzie Ci podpowiadał, że posiadane przez Ciebie konto bankowe jest Ci potrzebne. Spotkasz się bez wątpienia z namowami telefonicznymi, a także face to face podczas wizyty składanej w banku. Bardzo możliwe, że doradca będzie Ci proponował również lepsze niż do tej pory posiadasz warunki współpracy. Jeżeli będziesz nieugięty, wtedy konsultant poinformuje Cię o okresie wypowiedzenia, które Cię zobowiązuje na podstawie umowy, jaka została zawarta w momencie uruchamiania rachunku. I tak w większości mowa o okresie miesięcznego wypowiedzenia. Niektóre placówki natomiast proponują znacznie krótszy czas, to jest dwa tygodnie. Są też i takie placówki, jakie w ogóle okresu wypowiedzenia nie przestrzegają, ale to zdecydowana mniejszość placówek.

Przedterminowe zerwanie

Warto dokładnie przeczytać warunki, na jakie zgodziliśmy się, podpisując umowę o współpracy z danym bankiem. Wielokrotnie występuje sytuacja, że w dokumencie zawarta jest data, do której musimy dotrzymać umowy, bo w przeciwnym razie zostaniemy narażeni na koszty związane z przedterminowym zerwaniem współpracy. Koniecznie zatem poczytaj szczegóły znajdujące się na kopii umowy otrzymanej od banku, a dopiero później decyduj się na złożenie wypowiedzenia i chęci zamknięcia rachunku. Z perspektywy banków jest to swego rodzaju zabezpieczenie się przed nieuczciwymi klientami, którzy zakładają konta na moment, a później ze współpracy się wycofują, narażając instytucję na generowanie niepotrzebnych kosztów i późniejszych strat. Warto wiedzieć, że zamknięcie konta przed końcem umowy nierzadko to nawet kilkaset złotych. Co więcej, zwróć uwagę na to, czy placówka nie wręczyła Ci czegoś na start – na przykład plus 100, 200 itd. zł na wstępie prowadzenia rachunku. W takiej sytuacji, o ile nie minął ustalony w warunkach promocji termin, kwotę będziesz musiał oddać.

Zamykanie konta

Banki mają rozmaite procedury przewidziane w momencie zamykania konta. Mowa tu między innymi o wysyłanych listach poleconych z informacją pod wskazany adres zameldowania. Czasami potrzebne jest także udanie się do banku w celu złożenia ostatecznego podpisu na umowie rozwiązującej współprace na linii klient banku – bank, niekiedy potrzeba także dosłać skan dowodu bądź notarialnie poświadczony wniosek. W piśmie oficjalnym dotyczącym chęci zamknięcia rachunku w banku trzeba natomiast zawrzeć następujące wiadomości: dane osobowe klienta banku, dane identyfikacyjne w postaci numeru zawartej umowy i loginu, daty zamknięcia, cofnięcie dyspozycji i zgód na przetwarzanie danych, prośbę o aktualizację danych w BIK-u.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here