Oszczędności warto mieć na wszelki wypadek, na tak zwaną czarną godzinę, bo nigdy nic nie wiadomo, co wypadnie nagle, z czym przyjdzie nam się zmierzyć finansowo, co się może wydarzyć, co wymusi od nas wyłożenie określonej kwoty gotówki. Poza tym, jest to rozsądne podejście do życia w momencie, gdy mamy założone rodziny, o które chcemy i powinniśmy dbać. Oszczędności to wreszcie nic innego jak gwarancja spokojnego snu, że w kryzysowym momencie, nie zostaniemy na lodzie i nie będziemy zmuszeni do zaciągania niekorzystnych dla nas pod względem warunków pożyczek w bankach czy co gorsze – instytucjach parabankowych oferujących horrendalne kwoty oprocentowania i gigantyczne odsetki jakie należy wrócić poza pożyczaną kwotą. W szczególności posiadanie zaskórniaków istotne jest w okresie starości. Wbrew pozorom, senior nie musi potocznie mówiąc – klepać biedy, ale ma on sposobność realnego zaoszczędzenia sporych kwoty. Poniżej prezentujemy trochę skutecznych i sprawdzonych porad – jak zmobilizować się do oszczędzania? Spójrz dalej!

Bogaty jak emeryt. Oszczędzanie na emeryturę – jak to się robi?

Z danych statystycznych uzyskiwanych na skutek regularnych badań przeprowadzanych przez specjalistów w dziedzinie ekonomii, wynika jednoznacznie, iż sytuacja na polskim rynku gospodarczym jest wraz z biegiem czasu coraz mniej optymistyczna. Rezultaty systematycznie poczynionych analiz są wręcz zatrważające, bowiem wskazują one na fakt, iż za zaledwie parędziesiąt lat emerytury przyszłych pokoleń będą mniejsze o nawet pięćdziesiąt procent w porównaniu z obecnymi, które przecież już są na wyjątkowo niskim poziomie! Dziś mający jakieś trzydzieści kilka lat obywatele będą mogli uzyskać zaledwie dwadzieścia procent do tej pory pozyskiwanego wynagrodzenia. Z szacunków wstępnych ustalono, iż jest to kwota bazująca na pułapie jedynie 875 zł. Biorąc pod uwagę ceny medykamentów, rosnące koszty żywności, utrzymania mieszkania, spłaty ewentualnych zobowiązań, rachunków regularnie niezbędnych do opłacenia, to trochę niewiele. Można zatem zapomnieć o przyjemnościach fundowanych sobie na stare lata czy czerpaniu życia pełnymi garściami. Jest jednakże kilka sprawdzonych i pewnych sposobów na spore zaoszczędzenie. O nich więcej poniżej.

Indywidualne Konto Emerytalne

Jest to nic innego jak tak zwany trzeci filar, a więc gromadzenie regularnie, przez cale dorosłe życie środków pieniężnych właśnie na okres emerytalny. To chyba jedna z najpowszechniejszych na chwilę obecną metod oszczędzania, a na pewno najczęściej przez Polaków wybierana. Na czym to polega w praktyce? Decydujemy się na przekazywanie miesiąc w miesiąc określonej sumy, jaka nie powinna przekraczać trzykrotnej kwoty prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w krajowej gospodarce na określony rok kalendarzowy. Na dzień dzisiejszy jest to kwota 12 789 zł. Jeżeli chodzi o pierwszą wpłatę, to jest ona określona w konkretnym terminie, a późniejsze idą zgodnie z podpisaną umową. Generalnie form tego typu Indywidualnych Kont Emerytalnych jest sporo- obligacje Skarbu Państwa, rachunek maklerski, ubezpieczenie na życie, konto w Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych czy tez lokata bankowa.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego

To dość nowa forma oszczędzania, podobna do wyżej wymienionej, jeżeli chodzi o jej warunki, z tym że lokuje się środki pieniądze w fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe, ubezpieczenie na życie, fundusze emerytalne, obligacje, lokaty bankowe. Różnica zasadnicza polega na tym, że limit wpłat jest mniejszy i to 1,2-krotność wspomnianego wcześniej wynagrodzenia miesięcznego. Jeżeli natomiast skończymy 65 rok życia możemy dokonać wypłaty częściowych środków zgromadzonych na takim koncie, lub zupełnie opcję oszczędzania zlikwidować, przejmując wszystko, co zebraliśmy do momentu osiągnięcia tego wieku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here