Pośród wszystkich metod obróbki plastycznej metali, to właśnie gięcie wydaje się najtrudniejsze, ale i najczęściej stosowane w technologicznej obróbce metali. Jak powinno wyglądać gięcie metali i jak poszukiwać specjalistów w tej materii?
Obróbka plastyczna metali
Obróbka plastyczna metalu to zabieg, na skutek którego dochodzi do zmiany właściwości czy struktury przez działanie plastyczne. Do tego typu obróbki zalicza się kucie, tłoczenie, gięcie i ciągnienie. Gięcie metalu jest procesem, w którym dochodzi do zmiany kształtu materiału przy zachowaniu jego wymiarów poprzecznych. Plastyczne kształtowanie, z jakim mamy do czynienia przy gięciu, może odbywać się na zimno i na gorąco za pomocą walców, giętarek i na prasach krawędziowych. Gięcie za pomocą walców przewidziane jest do produkcji elementów takich jak rury czy zbiorniki, ale walce można wykorzystać również w procesie prostowania blach.
Gięcie blach prasą krawędziową
Sprawne i precyzyjne gięcie blach umożliwia dziś wykorzystanie specjalistycznych, sterowanych komputerowo urządzeń. W zależności od potrzeb prasy, krawędziowe mogą dysponować naciskiem nawet 1500 ton, jednak w przypadku większości mniejszych realizacji nacisk do 150 ton zupełnie wystarcza do obróbki blach o długości do 3 m i grubości do 10-12 mm. Zastosowanie systemu sterowania CNC opiera się o trzy etapy. Na początku projekt wykonuje się na komputerze przy użyciu specjalistycznych programów, w kolejnym etapie projekt widoczny na ekranie zostaje “przetłumaczony” na kod sterowania zintegrowanej do gięcia maszyny. Ostatnim etapem jest jego realizacja. Nowoczesne systemy sterowania CNC umożliwiają przygotowanie wstępnej symulacji, która pozwala już na ekranie monitora wprowadzić niezbędną korektę, jeśli jest ona konieczna.
Prasa krawędziowa, która sterowana jest z poziomu komputera, pozwala nie tylko giąć blachę, ale również ją prostować czy zwijać, a wszystko to bez naruszenia jej struktury. Dzięki zaś wyposażeniu w pomiar kąta zgięcia, taka prasa z powodzeniem wykona setki identycznych elementów w bardzo krótkim czasie. Nowoczesne prasy zaprojektowane są tak, by zmienić krzywiznę osi kształtowanego przedmiotu bez uszkodzenia giętego materiału. Co więcej, w specjalistycznych firmach, dla których wyginanie blach i cięcie ich laserem to podstawa działalności, można zamówić wykonanie próbnego elementu tak, by zaprogramować położenie zderzaków pozycjonujących i nacisk w optymalny dla danego detalu sposób. I właśnie tego typu firmy należy wybierać przy wykonywaniu serii detali oraz potrzebie ich obróbki (np. dokonania wcięć, malowania proszkowego czy wycinania skomplikowanych wzorów). Wybór jednej firmy do wszystkich realizacji pozwala na indywidualną opiekę technologiczną, ale także sporą oszczędność zarówno finansową, jak i czasową. Nie będzie też problemów z powtarzalnością wzorów oraz ich powielaniem, jeśli zajdzie konieczność wykonania kolejnych detali z wcześniej używanego wzoru.