Wielu maturzystów, czy też osób, które myślą nad przekwalifikowaniem bądź dokształceniem się, zastanawia się nad wyborem kolejnego kierunku studiowania. Jednym z modniejszych jest teraz coaching. Studia te są wymagające, ale dla każdego, kto chce wpasować się w aktualne trendy oraz interesuje się kwestiami psychologii i rozwoju człowieka, to najlepszy możliwy wybór.
Coaching – studia o doskonaleniu siebie i innych
Pewnie z zagadnieniem coachingu spotkaliście się już nie raz. Coraz częściej słyszy się, że ktoś skorzystał z usług coacha, że dzięki niemu rozwiązał jakąś zawiłą kwestię w swojej karierze, albo przezwyciężył problem z pewnym zastojem, wypaleniem się czy brakiem kierunku, w którym chciałby się dalej rozwijać. Na studiach najważniejsze jest, by wykładowcy kładli nacisk na praktyczne aspekty tej pracy. Oczywiście należy je poprzedzić solidną dawką wiedzy merytorycznej. Wśród przedmiotów znajdziemy takie jak psychologia coachingu, który wskaże nam jakie aspekty psychologii wykorzystamy w pracy. Na pewno spotkamy się też z etyką oraz zaufaniem względem osoby, z którą będziemy pracować. To zrozumiałe, gdyż na linii coach-klient wzajemne poszanowanie jest bardzo ważne. Studenci nauczą się diagnozować profile psychologiczne oraz rozwijać kompetencje klienta. Ważne będą zadania warsztatowe. Zapewne uczelnia zawrze w swoim programie coaching metodą Norman Benett, modelem Co – Active Coaching czy metodą DISC. Student będzie musiał opanować takie umiejętności jak motywowanie klienta, zarządzanie czasem i komunikacja z otoczeniem. W zależności od wybranej specjalizacji, będzie się uczył coachingu konfliktu, przywódczego, kariery czy stylu życia. Coaching studia to też doskonały wybór kierunku samorozwoju.
Coaching a praca
Z coachingiem najczęściej spotykamy się w dużych firmach, gdzie duży nacisk kładzie się na rozwój pracownika. Zwraca się tam uwagę na motywowanie i docenienie podwładnych, dlatego szkolenia coachingowe są często formą nagrody za nienaganną pracę. Można więc spotkać coachów, którzy są na stałe zatrudnieni w danej korporacji, duża część z nich pracuje jednak jako freelancerzy. Istnieje mnóstwo kierunków, w których może się specjalizować coach. W dzisiejszych czasach ciekawą alternatywą jest coach, który pomaga pogodzić życie rodzinne z zawodowym – dla wielu taki balans jest bardzo ważny, a sami nie potrafią go osiągnąć. Absolwent znajdzie pracę także jako trener personalny, trener rozwoju osobistego, czy specjalista do spraw rozwoju i szkoleń. Pracy warto więc szukać nie tylko w dużych korporacjach, ale także w firmach szkoleniowych, fundacjach zajmujących się wsparciem psychologicznym dla osób w różnym wieku, centrach psychoterapii czy terapii zajęciowej.
Studia coachingowe to odpowiedź na najnowsze trendy. Coraz więcej osób chce osiągać sukcesy, poukładać sobie życie zawodowe oraz prywatne. Jeżeli więc lubisz pracę z ludźmi, czujesz, że masz powołanie, empatię, zdolności motywacyjne, a brakuje ci wiedzy, którą mógłbyś zdobyć na takich studiach, to bez wahania aplikuj.