Od pewnego czasu solary słoneczne są coraz bardziej popularne. Nowoczesne panele fotowoltaiczne można coraz częściej spotkać na dachach wielu budynków. I jest to bardzo korzystne rozwiązanie, bowiem fotowoltaika na przestrzeni lat przynosi bardzo wiele korzyści.
Co to jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to współczesna dziedzina nauki oraz techniki. Zajmuje się ona przetwarzaniem światła pochodzącego ze słońca w energię elektryczną. Dziś panele słoneczne są pożądane przez szeroką grupę społeczeństwa. I nic w tym dziwnego, gdyż fotowoltaika stanowi jedną z najbardziej innowacyjnych oraz przyjaznych dla środowiska technologii. Wszystkie oferowane na rynku systemy fotowoltaiczne wyróżniają się prostotą instalacji oraz można je w łatwy sposób wykorzystać zarówno w warunkach przemysłowych jak i w poszczególnych gospodarstwach domowych. W skład poszczególnych instalacji słonecznych nie tylko panele fotowoltaiczne lecz także przetwornice oraz osprzęt niezbędny do montażu.
Pożyczki i kredyty – dofinansowania do paneli słonecznych
W ostatnich latach coraz częściej można usłyszeć o preferencyjnych dopłatach oferowanych na zakup kolektorów słonecznych. Środki przeznaczone na odnawialne źródła energii zazwyczaj pochodzą z dotacji unijnych, a ich dysponentem jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w skrócie NFOŚiGW.
Dziś bezpieczeństwo energetyczne osiągane poprzez dywersyfikację źródeł energii odnawialnej jest także jednym z głównych celów polityki naszego państwa. Każda osoba zainteresowana założeniem paneli fotowoltaicznych w swoim gospodarstwie może zatem uzyskać korzystne dofinansowanie. Działania te mają na celu znaczne obniżenie energochłonności sektora publicznego i prywatnego poprzez pozyskanie energii słonecznej. Pośród wielu oferowanych dofinansowań można wymienić:
– Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko
– Regionalne Programy Operacyjne
– Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska
W zależności od programu wsparcie na budowę elektrowni słonecznej może sięgać nawet do 85 procent. Niektóre dotacje są bezzwrotne a inne z kolei są oferowane w postaci korzystnych kredytów.
Czym charakteryzuje się elektrownia słoneczna?
Elektrownia słoneczna to zespół urządzeń, które odpowiedzialne są za przekształcanie energii promieniowania słonecznego (światła) w energię elektryczną, która to płynie w domowych gniazdkach. Pierwsza elektrownia słoneczna na świecie powstała w grudniu 1982 roku w miejscowości Lugo położonej w Stanach Zjednoczonych. Z kolei w 2014 roku powstała w tym państwie największa elektrownia na świecie. Jest ona ulokowana na gorącej pustyni Mojave i produkuje 392 megawaty energii elektrycznej. Jest ona w stu procentach wykorzystywana do podgrzewania wody użytkowej.
Elektrownie słoneczne w Polsce
Od pewnego czasu budowa elektrowni słonecznych w naszym kraju staje się coraz bardziej popularna. Tego typu inwestycje cieszą się dziś coraz większą popularnością oraz zadowoleniem poszczególnych inwestorów. Jest to związane przede wszystkim z rosnącą opłacalnością oraz szybkim zwrotem kosztów przeznaczonych na budowę instalacji. Ogromną zasługę w rozwoju sektora fotowoltaiki można przypisać dotacji prosument, która to mają na celu zmniejszenie emisji spalin do środowiska naturalnego oraz pobudzenie rynku Odnawialnych źródeł Energii.
Do jednej z największych przedsięwzięć w Polsce można zaliczyć budowę elektrowni fotowoltaicznej w Gubine przez poznańską spółkę – Przedsiębiorstwo Energetyczne Gubin. Koszt tej inwestycji to aż dziesięć mln zł. Połowę środków finansowych firma pokryła z funduszy własnych oraz kredytu bankowego, a drugą z funduszy unijnych uzyskanych w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Istotne zalety elektrowni słonecznych
Korzystanie z elektrowni słonecznej posiada istotne plusy. Jedną z istotnych zalet instalacji fotowoltaicznych można wymienić ich niezawodność oraz długowieczność sięgająca nawet do 25 lat. Ponadto elektrownie słoneczne od https://systemy-fotowoltaika.pl/elektrownie-sloneczne/ nie wymagają na przestrzeni długich lat użytkowania konserwacji a dzięki możliwości uzyskania dotacji można w znacznym stopniu obniżyć koszt tej inwestycji.
Inną, niezwykle ważną zaletą jest bez wątpienia znaczne odciążenie środowiska. Nie bez znaczenia jest także obniżenie kosztu wytworzenia energii elektrycznej. Niemniej aby móc korzystać z darmowej energii pochodzącej ze słońca trzeba najpierw zainwestować w instalację fototwoltaiczną. Jej koszt jest zależny od wielu istotnych czynników. I tak na przykład dla domu z cztero lub pięcioosobową rodziną potrzebna jest instalacja produkująca w ciągu roku około 4 tysiące kWh.. Średnia cena rynkowa przydomowej elektrowni słonecznej o takiej mocy koszt rzędu około dwudziestu tysięcy złotych.
Budowa elektrowni słonecznej to opłacalna inwestycja zwracająca się po kilku latach i pozwalająca na korzystanie z pełni ekologicznego prądu.
Źródło: https://systemy-fotowoltaika.pl/