Czy spółka może wejść na nowe rynki bez wcześniejszej analizy? Czy będzie w stanie dokonać restrukturyzacji bez outsourcingu? Czy podniesie się z kryzysu bez dostępu do zewnętrznych danych i opracowanych strategii? Odpowiedź na te pytania w teorii brzmi „tak”. Praktyka i doświadczenie wielu przedsiębiorstw wskazuje jednak, że nie do końca.
Budżety i analizy finansowe
Duże firmy, a do tych zalicza się już działalności zatrudniające powyżej 9 osób, częściej wpadają w finansowe problemy niż małe przedsiębiorstwa i ogromne korporacje. One też najczęściej sięgają po doradztwo gospodarcze w zakresie przygotowywania i analizy budżetów oraz sporządzania profesjonalnych prognoz finansowych dla swojej firmy. Uzyskując świeże spojrzenie z zewnątrz eksperci z https://www.wojcikdoradztwo.pl/ w stanie lepiej i dokładniej zaplanować kolejne działania rozwojowe i restrukturyzacyjne, podjąć decyzję o ekspansji na kolejne rynki czy wycofaniu się do niszowej branży.
Biznesplany dla start upów
W zakres doradztwa gospodarczego wchodzą również działania o bardziej fundamentalnej dla firm strukturze. To przede wszystkim tworzenie biznesplanów w oparciu o dwa źródła danych. Pierwsze zakłada budowę modelu biznesowego bazującego na zewnętrznych prognozach, gdzie to doradca zdobywa sam wszystkie dane (maksymalnie aktualne). Drugi to model korzystający z danych autorskich, czyli gdy sam przedsiębiorca dostarcza mu zdobyte informacje, a doradca jedynie je analizuje i ocenia.
Wyceny przedsiębiorstw – kupno i sprzedaż
Prawdziwą rolą nie do przecenienia jest jednak udział doradcy gospodarczego w procesie wyceny przedsiębiorstw i spółek wystawionych na sprzedaż. Zadaniem doradcy jest wtedy dokładne zbadanie ich wartości, aktywów, pasywów, środków finansowych stałych i płynnych, możliwości rozwojowych itp. Doradca ocenia też często wartość firmy bazującą na mniej formalnych elementach np. jej rozpoznawalności czy reputacji w branży i wśród klientów. Wiele firm planujących zakup i wchłonięcie innych przedsiębiorstw bardzo chętnie sięga po takie opinie i analizy nie tylko ze względu na ocenę finansową. Dzięki nim ma bowiem wgląd w całość transakcji i może lepiej oszacować jej plusy i minusy.