Czy firma w Anglii opłaca się w każdej branży?

Prowadzenie firmy w Wielkiej Brytanii, pozwala na zmniejszenie obciążeń fiskalnych. Wiąże się to jednak z pewnymi ograniczeniami. Nie w każdym zawodzie będzie korzystna taka sama forma działalności gospodarczej.

Spółka LTD.

Ten rodzaj działalności będzie idealnym wyborem dla osób niepotrzebujących biura lub zakładu na terenie Polski. Spółkę LTD można prowadzić nie przebywając w UK. Wolne zawody jak: fotograf, grafik komputerowy, informatyk, właściciel sklepu internetowego, copywriter, muzyk, architekt, projektant, czy tłumacz, skorzystają na tej formie działalności. Osoby pracujące zdalnie lub mobilnie, bez potrzeby posiadania punktu stacjonarnego, to grupa, dla której spółka LTD wygeneruje najwięcej korzyści. Warunkiem jest zawód niewymagający zezwolenia oraz nie zatrudnianie pracowników na umowę o prace lub zlecenie. Firmy posiadające w kraju fizyczny zakład, jak np. salon kosmetyczny, czy cukiernię, nie mogą przenieść działalności do UK.

Self-Employed.

Odpowiednik jednoosobowej działalności gospodarczej, to forma odpowiednia dla osób przebywających na wyspach, co najmniej 183 dni w roku. Bycie rezydentem w UK nie każdemu odpowiada, jednak ta forma również ma swoje zalety. Wysoka kwota wolna od podatku, niskie składki na National Insurance, długi okres rozliczeniowy i prosta księgowość, bardzo ułatwiają działalność. ZUS będący zmorą wielu Polaków, często jest przyczyną likwidacji firmy. Na wyspach podstawowe ubezpieczenie to 2,8 funta tygodniowo. Do tego szansa na brytyjską emeryturę, to bez wątpienia korzystne rozwiązanie. Ten sposób zarabiania korzystny jest dla wielu zawodów, od wszelkiego rodzaju budowlańców, po maklerów. Nie ma tu zbędnej papierologii, gdyż urzędy wychodzą z założenia, że przedsiębiorcy należy pomagać. Kasa fiskalna nie jest konieczna, a rachunek można wystawić nawet na skrawku papieru.

Spółka partnerska – Limited Liability Partnership.

To odpowiednik polskiej spółki cywilnej. Do jej założenia potrzeba minimum dwóch wspólników. Każdy partner jest samozatrudniony i ma udział w zysku spółki. Za długi firmy partnerzy odpowiadają majątkiem prywatnym.

Spółka akcyjna Public Limited Company.

PLC jest odpowiednikiem polskiej spółki akcyjnej. To spółka o odpowiedzialności prawnej, której udziałowcy odpowiadają materialnie za jej zobowiązania, do wysokości wkładu własnego. Kapitał założycielski, to minimum 50000 funtów. Akcje spółki można nabyć na giełdzie.

Przeniesienie firmy do UK.

Polacy najczęściej korzystają z możliwości założenia spółki LTD lub Self-Employed (dowiedz się więcej na taxangels.pl). Wysokie kwoty wolne od podatku, niskie składki na ubezpieczenie społeczne, wysoki próg podatku PIT, to aspekty zachęcające w porównaniu z polskimi realiami. Osoba, która osiąga dochód do 8425 GBP nie tylko nie płaci podatku, ale też nie opłaca żadnych składek. Wybór formy działalności uzależniony jest głównie od tego, czy jesteśmy gotowi do przebywania przez większą część roku na terenie UK, czy możemy świadczyć swoje usługi zdalnie. Jeżeli mamy zakład, biuro lub zatrudniamy pracowników na terenie np. Polski, musimy tu płacić podatki. Jeżeli to nas nie ogranicza, wtedy rejestracja firmy na wyspach jest bardzo dobrym rozwiązaniem. To nie tylko optymalizacja podatkowa, ale też lepsze warunki do rozwoju firmy. Nie trzeba biegać po urzędach, gdyż wszystko można załatwić drogą elektroniczną lub pocztą. Nie ma konieczności comiesięcznych rozliczeń. Wystarczy zebrane w ciągu roku rachunki przesłać księgowemu, by ten zrobił rozliczenie. Na zapłatę ewentualnego podatku, mamy aż 9 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here