Obecnie wiele osób szuka alternatywnych możliwości na ulokowanie swojego kapitału finansowego. Dawniej ogromną popularnością cieszyły się konta oszczędnościowe czy lokaty, jednak teraz świadomość ludzi na temat możliwości inwestowania znacząco wzrosła. Od kilku lat wiele mówi się o tradingu i inwestowaniu. Czym różnią się te dwa pojęcia? Na to pytanie odpowiadamy szczegółowo w poniższym poradniku. Zapraszamy do lektury.
Trading a inwestowanie – informacje podstawowe
Sporo osób terminów inwestowanie i trading używa zamiennie, jednak warto zdawać sobie sprawę z tego, że w rzeczywistości są to całkowicie odmienne terminy. Trader oraz inwestor mogą mieć wyznaczone takie same cele, czyli uzyskanie zysku na rynkach finansowych. Okazuje się jednak, że metody osiągania tych celów są zupełnie inne.
Warto wskazać, że w tej chwili inwestowanie środków czy trading jest zdecydowanie prostsze. Osoby, które lokują swój kapitał, mają do swojej dyspozycji szereg możliwości. Dziś absolutnym standardem jest aplikacja do tradingu, dzięki której mamy dostęp do wszystkich informacji na temat operacji finansowych w dowolnym miejscu i czasie.
Na czym polega trading na giełdzie?
Pod pojęciem tradingu rozumie się bardzo częste kupowanie oraz sprzedawanie różnorodnych instrumentów finansowych, na przykład surowców czy par walutowych. Najważniejszy cel tradingu to osiągnięcie zysku na różnicach kursowych. Celem, który stawiają sobie traderzy, jest osiągnięcie bardzo wysokich zysków w stosunkowo krótkim czasie.
Traderzy dokonują wielu operacji finansowych w odstępie kilku tygodni, ale muszą zwracać szczególną uwagę na to, by były one opłacalne. Z kolei inwestorzy kładą bardziej nacisk na realizowanie inwestycji w perspektywie dłuższej, na przykład roku lub kilku lat. Aby osiągnąć sukces jako trader, trzeba wykazać się bardzo wysokim poziomem zaangażowania. Trzeba pamiętać o tym, by na bieżąco monitorować aktualną sytuację na rynku, aby wiedzieć, kiedy najlepiej jest kupić bądź sprzedać określone surowce.
Czym wyróżnia się inwestowanie na giełdzie?
Wyróżnikiem inwestowania na giełdzie jest przede wszystkim skupienie się na długoterminowych wynikach finansowych – chwilowe spadki mają tutaj zdecydowanie mniejsze znaczenie. Inwestor stawia na powolne zwiększanie zysków, kupuje zróżnicowane instrumenty inwestycyjne – akcje, obligacje czy fundusze inwestycyjne.
Inwestorzy mają świadomość tego, że osiągnięcie szybko zysku jest niemożliwe. Wolą oni pomnażać swoje oszczędności poprzez zakup kolejnych jednostek uczestnictwa, aby mieć pewność, że realizowane inwestycje rzeczywiście przyniosą oczekiwane rezultaty.