Reklamy w telewizji jednoznacznie wskazują na to, ze na rynku bankowym jest cała masa atrakcyjnych ofert, które opierają się na bezpłatnych kontach. Czy w praktyce jest to jednakże możliwe? Czy faktycznie mamy zero opłat, zero ukrytych kosztów? Zanim zdecydujesz się na otwarcie danego konta, koniecznie powinieneś upewnić się, że to, co proponuje Ci konsultant bankowy dobrze interpretujesz. Sprawdź zatem, za co rzeczywiście nie zapłacisz, a co jednak generować będzie jakieś koszty.
Zero złotych, lecz z gwiazdką
W każdym przypadku podpisywanej umowy konieczne jest dokładne zweryfikowanie czy prezentowane w reklamach umowy z bankami są w realu bezpłatne. Zawsze trzeba być wyczulonym na drobnym druczkiem napisane adnotacje czy też malutkie gwiazdki, które są swego rodzaju haczykiem w całej ofercie. Możesz uzyskać darmowe konto bankowe, ale musisz spełnić w tym celu kilka określonych warunków – tak jest bardzo często. A zatem nasza pierwsza rada – patrz uważnie, co czytasz i jeszcze uważniej – co podpisujesz. Nawet, jak Twoja umowa zawierana z placówką bankową ma wiele stron, nie idź na łatwiznę, ale doczytuj wszystko szczegółowo, aby nie dać się wyprowadzić na tym niby darmowym koncie w przysłowiowe maliny.
Bezpłatnie, ale…
Jednym z często uwzględnianych w ofertach darmowych rachunków wymogiem jest płatność kartą. A dokładniej na czym to polega? Otóż rzeczywiście, Twoje konto nie będzie generowało żadnych płatności, lecz musisz zrobić kartą bankomatową kilka transakcji. Płatności mogą być wymuszone – czyli na kwotę łączną w miesiącu wynoszącą z reguły kilkaset złotych – dwieście, czasami trzysta, czterysta, a nierzadko nawet i chodzi o wpływy, które muszą być systematyczne i prezentować się na poziomie tysiąca złotych. Wystarczy zatem w praktyce, że na nasze konto będzie trafiało stałe wynagrodzenie z pracy i wtedy dany wymóg spełnimy, ale co jeżeli nie mamy takich dochodów? Wtedy musimy liczyć się z tym, że niestety ale trzeba będzie za prowadzenie konta oszczędnościowego zapłacić.
Za darmo z wyłącznością
Bezpłatne czasami mogą być także takie konta bankowe, które są w sieci. Takie rozwiązania i udogodnienia na dzień dzisiejszy proponuje klientom wyłącznie jedna placówka – Bank Smart. Jeżeli posiadamy u nich SmartKonto, wówczas możemy zupełnie bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów realizować przelewy bankowe, dokonywać wypłat z bankomatów wszelkich sieci, a także sprawdzać stan konta niezależnie od tego, gdzie jesteśmy i ile razy chcemy. Za nic nie zapłacimy. SmartBank nie ma jednakże punktów stacjonarnych. Jeżeli zaś nie przeszkadza nam bazowanie wyłącznie na elektronicznych usługach, nie powinno nic stać na przeszkodzie w tym, żebyśmy z takich usług skorzystali.
Warunki czy standard?
Kiedy dokładnie zapoznasz się z warunkami proponowanej Ci przez bank umowy, koniecznie powinieneś zwrócić uwagę na to, żeby wybrać między opcją dla Ciebie bardziej korzystną. Decydujemy się albo na opcję płatnego konta, zwyczajnego, albo „darmowego”, ale po spełnieniu określonych warunków. Ciężko jest tu generalizować, który wariant jest lepszy, bo wszystko to kwestia indywidualna. Jeśli z konta zamierzasz natomiast regularnie korzystać, z pewnością opcja z warunkami będzie dla Ciebie dobra, bowiem większe jest prawdopodobieństwo, że je spełnisz.