Dzięki faktoringowi przedsiębiorstwa sprzedające towary lub usługi z odroczonym terminem płatności, mogą cieszyć się z gotówki, która w normalnych warunkach pozostawałaby zamrożona na fakturach. Za sprawą faktoringu można znacznie poprawić płynność finansową przedsiębiorstwa. Jedną z ciekawych ofert jest faktoring z ubezpieczeniem. Czytaj dalej i dowiedz się, na czym polega.
Faktoring z ubezpieczeniem to ciekawa alternatywa dla pozostałych rodzajów faktoringu, takich jak faktoring z regresem czy faktoring eksportowy. Dzięki faktoringowi z ubezpieczeniem (w większości przypadków realizowanym w ramach faktoringu bez regresu), można otrzymać nawet 90 procent wartości pojedynczej sprzedaży w ciągu 24 godzin od momentu przekazania kopii faktury swojemu faktorowi.
Faktoring – co warto o nim wiedzieć?
Faktoring jest coraz częściej wykorzystywaną usługą, dzięki której przedsiębiorstwa stosujące w swej działalności sprzedaż z odroczonym terminem płatności, mogą cieszyć się z gotówki, na którą w normalnych warunkach czekaliby nawet kilka miesięcy. Po przekazaniu kopii faktury do swojego faktora (firmy realizującej usługi faktoringowe), faktorant (przedsiębiorstwo korzystające z usług faktoringowych) może cieszyć się z dodatkowej spłaty już po 24 godzinach.
W ekspresowym czasie wypłacanych jest zazwyczaj nie więcej niż 90 procent wartości faktury. Tego rodzaju środki nazywane są przez faktorów zaliczką. Można je przeznaczyć na dowolny cel, dzięki czemu przedsiębiorstwo korzystające z faktoringu może potraktować je jako środki obrotowe, wypłacając swoim pracownikom wynagrodzenie, spłacając raty leasingu czy należności względem ZUS i Urzędu Skarbowego.
Pozostała część faktury zostaje wypłacona w terminie płatności, widniejącym na danej fakturze. Jeśli kontrahent nie uiści na czas należności, pozostają dwie opcje: przeniesienie ryzyka niewypłacalności lub samodzielne dochodzenie do roszczeń przez faktoranta. Przeniesienie ryzyka spłaty jest możliwe tylko w przypadku faktoringu bez regresu (zwanego również faktoringiem pełnym). Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju usługa finansowa jest znacznie droższa od faktoringu niepełnego (z regresem).
Faktoring – jakie daje korzyści?
Stosowanie faktoringu daje wiele korzyści. Jedną z nich jest posiadanie gotówki, która w normlanych warunkach pozostawałaby zamrożona na fakturach z odroczonym terminem płatności. Środki finansowe można traktować jako środki obrotowe, co bezpośrednio przekłada się na poprawę płynności finansowej.
Dzięki faktoringowi, przedsiębiorstwa mogą pozwolić sobie na proponowanie kontrahentom o wiele lepszych warunków finansowych, dzięki czemu stają się bardziej atrakcyjnymi niż konkurencja. Współpraca ze sprawdzonym i zaufanym faktorem daje możliwość nie tylko sprawnej i bezpiecznej usługi finansowania, ale także możliwość pozyskania partnera w biznesie.