Garaż w projekcie domu jednorodzinnego – jakie warianty mamy do wyboru?

Kupiłeś działkę, a teraz czas na projekt domu jednorodzinnego? Jeżeli masz samochód, wybieraj wśród projektów z garażem. Poznaj najpopularniejsze rozwiązania proponowane przez architektów.

Garaż to pomieszczenie, w którym nie tylko przechowujemy samochód. Po zakończeniu lata to właśnie tam często składujemy rowery. Jeżeli w domu mieszka majsterkowicz, to bardzo prawdopodobne, że w garażu wygospodaruje on miejsce na narzędzia i kącik do pracy. Z tego względu podstawową sprawą jest dobre określenie wielkości garażu. Tutaj znajdziesz projekty domów jednorodzinnych – www.domoweklimaty.pl z garażami o różnej powierzchni.

Garaż połączony z domem – najpopularniejsze rozwiązanie

Ciekawym i praktycznym jednocześnie rozwiązaniem jest garaż połączony do budynkiem mieszkalnym. Dzięki temu, że garaż znajduje się tuż koło domu, dostęp do niego jest bardzo wygodny – zarówno od wewnątrz (dzięki zamontowaniu drzwi wewnętrznych), jak i od zewnątrz.

Jeżeli zdecydujesz się na tę opcję, pamiętaj, że garaż będzie pochłaniał ciepło z pozostałych pomieszczeń znajdujących się w domu. Aby uniknąć wychłodzenia domu, najlepiej zadbać o ocieplenie ściany przylegającej do garażu oraz samego garażu. Dobrym pomysłem jest też montaż grzejników w garażu, dzięki czemu temperatura w całym budynku będzie zbliżona. Takie rozwiązanie to nie zbyteczny koszt, ale inwestycja – w ten sposób rachunki za ogrzewanie będą niższe.

Inwestując w system ogrzewania, nie będzie przeszkód, aby w przyszłości zaadaptować garaż na dodatkowe pomieszczenie.

Zalety i wady garażu wolnostojącego

Alternatywą dla garażu przylegającego do budynku, jest garaż wolnostojący. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim właściciele dużych działek, na których jest miejsce na dodatkowy budynek. Inwestując w garaż wolnostojący, nie trzeba przejmować się ogrzewaniem, chyba że pomieszczenie ma służyć dodatkowo jako warsztat. Wówczas lepszym wyborem będzie jednak garaż połączony z domem.

Garaż wolnostojący to przede wszystkim komfort dla domowników. Jeżeli do domu wracasz późnym wieczorem czy nawet nocą, parkowanie w garażu nie obudzi np. dzieci. Z drugiej strony wzniesienie budynku wiąże się z dodatkowymi formalnościami – konieczne jest zgłoszenie jego budowy oraz zakupienie dodatkowego projektu.

Wiesz już, jaki garaż wybierzesz? Z tego artykułu: „Jak stworzyć funkcjonalny garaż” dowiesz się, jakiej wielkości powinno być to pomieszczenie i jak je urządzić, aby spełniało swoje funkcje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here