Przenośnik taśmowy to prosta, a zarazem bardzo funkcjonalna konstrukcja. Umożliwia ciągły przewóz materiału, zapewniając stałą dostawę ładunku do określonego punktu. Jak działa ten układ? Jaką rolę odgrywa w nim bęben napędowy?
ABC przenośnika taśmowego
Transport ładunku za pomocą taśm jest często praktykowany w dużych zakładach przemysłowych (np. kopalniach, bocznicach kolejowych itd.). Standardowy przenośnik taśmowy składa się z kilku elementów.
- Taśmy, która transportuje ładunek nawet na dystansie kilkuset metrów.
- Bębnów napędowych służących do wprowadzenia taśmy w ruch.
- Rolek prowadzących, które stabilizują położenie przesuwającej się taśmy.
- Obciążników, których zadaniem jest właściwe napinanie taśmy.
- Urządzeń zabezpieczających (np. w postaci linek), które umożliwiają zdalne wyłączenie taśmociągu.
Dzięki współpracy powyższych urządzeń taśmociąg może w ciągu minuty przetransportować nawet kilka ton ładunku.
Bęben i jego rola w przenośniku
Kluczowym elementem przenośnika jest bęben napędowy. Składa się on z wałka i osadzonego na nim płaszcza. Obydwa elementy są łożyskowane, a tarcia pomiędzy nimi minimalizuje się za pomocą podawanego smaru. Bęben napędowy przenośnika taśmowego jest poddawany wielogodzinnym obciążeniom. Oddziałuje na niego:
- masa własna,
- ciężar ładunku,
- ciężar taśmy,
- opory toczne.
Duży zakres sił, które oddziałują na bęben, wymusza zastosowanie specjalnego systemu smarowania. Składa się on najczęściej z ręcznie wkręcanych kalamitek, które wtłaczają smar bezpośrednio do układu łożysk tocznych.
Jaki bęben wybrać do przenośnika taśmowego?
Wybór właściwego bębna jest podyktowany koniecznością optymalizacji pracy przenośnika taśmowego. Jego rozmiar powinien być dopasowany do długości oraz obciążenia taśmociągu i zastosowanych w nim rozwiązań napinających. Jeśli jego średnica będzie zbyt mała, bęben napędowy przenośnika taśmowego może doprowadzić do stopniowego przecierania taśmy. Zjawisko to może doprowadzić do:
- uszkodzenia, a nawet zniszczenia taśmociągu,
- przegrzania znajdującego się na nim ładunku.
W związku z tym, że naprawa taśmociągu jest kosztowna i długotrwała, konieczność doboru właściwego bębna jest wręcz oczywista. Montując go na miejscu, warto również pamiętać o właściwym obudowaniu elementu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wciągnięcia elementów odzieży bezpośrednio przez bęben.
Reasumując, choć bębny napędowe są konstrukcjami dość prostymi, to odgrywają ogromną rolę w zabezpieczeniu ciągłości produkcji. W takich zakładach jak kopalnie ich uszkodzenie może skutkować zatrzymaniem całej produkcji i ogromnymi kosztami.