Jak wyjść z długów? Sprawdź skuteczne sposoby

Każdego roku rośnie liczba małych i średnich firm na polskim rynku. Co za tym idzie, prowadzenie biznesu nie jest już takie proste, coraz trudniej jest utrzymać się na rynku i pozostać w grze. Większości polskich przedsiębiorców znany jest problem z zatorami płatniczymi i nierzetelnymi kontrahentami. I Ty wpadłeś w spiralę zadłużeń próbując ratować biznes? Nie czekaj tylko jak najszybciej podejmij odpowiednie działania, aby nie doprowadzić swojej firmy do bankructwa.

W dalszej części artykułu przeczytasz, jak wyjść z długów. A wcale nie jest to taka prosta sprawa, jakby się z pozoru mogło wydawać, o czym przekonał się średnio co dwudziesty Polak.

Sposób numer 1 – weryfikacja istnienia długu

Odebrałeś telefon od pracownika firmy windykacyjnej, który przypomniał Ci o spłacie długu lub otrzymałeś pismo z wezwaniem do zapłaty albo nakaz zapłaty z sądu, ale nie przypominasz sobie żadnych nieopłaconych należności? Po pierwsze – nie panikuj. Na początku zweryfikuj dług. Firmy na różnych etapach przechodzą do windykacji długów, dlatego istnieje szansa, że dług się przedawnił. Ponadto firma mogła zwyczajnie pomylić osoby, więc poproś windykatorów lub sąd o udostępnienie Ci dokumentów potwierdzających Twój rzekomy dług. Ten krok jest o tyle ważny, że pomyłki się zdarzają i może się okazać, że żaden dług po prostu nie istnieje

Sposób numer 2 – weryfikacja, czy dług nie jest przedawniony

Okazało się, że weryfikacja istnienia długu rzeczywiście potwierdziła jego istnienie. Jeśli nadal nie przypominasz sobie, kiedy owe zobowiązanie mogło powstać, sprawdź to. W momencie, gdy termin płatności minął wiele lat temu, to Twoje zobowiązanie mogło się przedawnić (o tym co to jest przedawnienie długu przeczytasz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/co-oznacza-przedawnienie-dlugu/). Nie trać więc nadziei, bo być może wcale nie będziesz musiał niczego spłacać. Musisz jednak poznać istotną różnicę: czym jest wygaśnięcie długu a czym przedawnienie długu.

Sposób numer 3 – negocjuj warunki spłaty swojego zadłużenia

Niestety jeśli okazało się, że Twój dług istnieje i nie jest przedawniony warto rozpocząć negocjacje dotyczące warunków spłaty zobowiązania. Warunkiem jest to, że musisz uznać zobowiązanie. Dopiero wtedy przedsiębiorca, któremu jesteś dłużny pieniądze być może zgodzi się na Twoje warunki. Jeśli dobrze się postarasz to negocjacje doprowadzą do zakończenia sporu ze znacznymi ustępstwami na Twoją korzyść. W końcu dla obu stron będzie to tak samo opłacalne.

Istnieją jeszcze 2 inne sposoby na wyjście z długu takie jak dążenie do zawarcia ugody, jeżeli dojdzie do windykacji sądowej czy pozbycie się komornika. Więcej na ich temat przeczytasz tutaj: https://vindicat.pl/baza-wiedzy/5-skutecznych-sposobow-jak-wyjsc-z-dlugow/.

O czym musisz pamiętać?

Jeśli prowadzisz firmę to mało kto decyduje się na współpracę z nierzetelnym kontrahentem. Musisz mieć świadomość tego, że nieterminowe płacenie zobowiązań może zdenerwować przedsiębiorcę, z którym podjąłeś współpracę, przez co zdecyduje się on na udostępnienie informacji o Tobie na forach internetowych, w prasie elektronicznej czy na portalach internetowych, do których wszyscy mają dostęp. Wpłynie to na Twoją wiarygodność na rynku i może wygenerować problemy ze znalezieniem firm i przedsiębiorców chętnych do współpracy z Tobą. Dlatego regularnie spłacaj swoje długi, aby uniknąć utraty dobrego imienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here