Bardzo wielu ludzi, mimo powszechnie występujących informacji o pogłębiającym się kryzysie, ciągłym wzroście stopy bezrobocia, systematycznie rosnących kosztach i nadal zbyt małych zarobkach, niestety nie oszczędza. Nie trzeba być szczególnie przedsiębiorczym, aby móc zredukować sumy pieniężne wydawane miesiąc w miesiąc na rozmaite cele. Niekoniecznie trzeba także odbierać sobie przyjemności, ulubionych zajęć czy rezygnować z planów. Wystarczy tylko właściwe nastawienie oraz realne ocenienie, na czym konkretnie możemy zaoszczędzić. O tym, w jaki sposób naprawdę solidnie zdyscyplinować się w kwestii oszczędzania i jak zmotywować się do działania, dowiesz się czytając niniejszy poradnik. Siedem wartościowych wskazówek dla laików w dziedzinie oszczędzania, we fragmentach poniżej. Podpowiemy Ci, jak mieć więcej pieniędzy.
Określony cel
Nic nie motywuje bardziej, jak ustalenie, na co potrzebne są Ci pieniądze. Oczywiście nie brak ludzi, którzy lubią trzymać zaskórniaki dla samego faktu pomnażania funduszy gromadzonych regularnie na koncie bankowym czy w symbolicznej skarpecie, ale trzeba w tym wypadku być naprawdę mocno zdyscyplinowanym i zdeterminowanym. Większość osób o niebo lepiej radzi sobie z systematycznym oszczędzaniem wówczas, gdy ma jasno wyznaczony cel – oszczędzam na to i na to. Możesz zarówno określić tu coś, co planujesz kupić, zrobić, zrealizować, w co chcesz zainwestować itd. z perspektywy dalekiej przyszłości, jak także bliskiej, ściśle określonej. Najlepsze są mocno sprecyzowane plany – spłata większej części kredytu w banku, zakup nowego samochodu, wycieczka wtedy i wtedy, lokata środków w samorozwój itd.
Nie od razu Rzym zbudowano
Kolejna porada to rozpoczęcie oszczędzania od stosunkowo niewielkich sum pieniężnych. Małymi kroczkami naprawdę możesz zachęcić się do zbierania środków, a z czasem, kiedy nabędziesz już wprawy w oszczędzaniu, odkładaną regularnie kwotę możesz systematycznie powiększać.
Automatyczne oszczędzanie
Jest to świetny wariant w przypadku osób mających dotychczas trudności z motywowaniem się do oszczędzania. To złoty środek na szczególnie rozrzutnych i nieekonomicznych. Wystarczy założyć w tym celu tak zwaną wirtualną skarbonkę, w której systematycznie będą znajdowały się niewielkie kwoty, najlepiej jakiś stały procent.
Zmień myślenie
Często ludzie wychodzą z założenia, że raz się żyje, więc nie ma po co odejmować sobie czegokolwiek od ust. Nic bardziej mylnego niż takie błędne przeświadczenie! Na redukcji kosztów i gromadzeniu funduszy nie tracisz, a wręcz przeciwnie, przecież najzwyczajniej w świecie zyskujesz, bowiem zebrane w ten sposób pieniądze śmiało masz okazję przeznaczyć na coś konkretnego, wymarzonego, zaplanowanego. Oszczędzanie to zatem długoterminowa inwestycja, zwracana z perspektywy czasu.
Miej plany
Jeżeli będziesz trzymać pod kontrolą swoje stałe wydatki, dokładnie szacując na cym możesz na co dzień zaoszczędzić, z pewnością zmotywujesz się do regularnego odkładania. Przecież nie stanowi żadnej trudności wypisanie w pliku na komputerze czy w notatniku, ile środków potrzebujesz na utrzymanie się, a następnie oszacowanie, ile zostaje Ci na oszczędności. Takie zamierzanie z wyprzedzeniem i ciągłe monitorowanie domowego budżetu potrafi zdziałać cuda u do tej pory niezmotywowanych!
Metamorfoza przyzwyczajeń
Jeżeli do tej pory jadałeś na mieście, stołując się w restauracjach, zacznij chociaż kilka razy w tygodniu czy miesiącu gotować w domu. Kiedy nie piłeś standardowej małej czarny w zaciszu domowym, a brałeś na wynos z renomowanych kawiarni, zainwestuj w czajnik i przyrządzaj je samodzielnie. O ile wygodnicko podchodząc do życia, woziłeś się własnymi czterema kółkami, przesiądź się na znacznie tańszą w ogólnym rozrachunku komunikację miejską. Takie zmiany nawyków to ogromny postęp w motywacji do oszczędzania na co dzień.
Wzoruj się na lepszych
Jeżeli widzisz, że inni potrafili zaoszczędzić i za zgromadzone przez dany okres środki pieniężne znowu wyruszają w zagraniczną podróż, która w Twoim przypadku pozostaje jedynie w sferze Twych złudzeń – nie czekaj! Wzoruj się na nich, korzystaj z ich przykładu, motywuj się ich postawą oraz inspiruj.