Współcześnie coraz więcej obywateli Polski decyduje się na zaciąganie rozmaitych świadczeń finansowych w instytucjach bankowych, ale także parabankach. Najczęściej brane są kredyty i pożyczki. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na to, z czym w praktyce wiąże się tego typu procedura i na co piszemy się, zaciągając wyżej wspomniane formy zadłużenia.
Na rynku nie brakuje na chwilę obecną zarówno rozmaitych firm finansowych, które na tego rodzaju świadczenia są nastawione oraz szeregu rozlicznych wariantów produktów bankowych, a więc typów pożyczek i kredytów, które przedstawiane są w ofertach kierowanych do konsumentów. Wielu klientów niestety podchodzi do kwestii zadłużania się naprawdę lekkomyślnie. Mając względnie dobrą sytuację finansową i wynikającą z tego zdolność kredytową, albo będąc postawionym przed ścianą, niestety decydują się na zyskanie zastrzyku świeżej gotówki z zewnątrz. Zadłużają się na kilka tygodni, a później ciężko jest im tak dużą kwotę nagle wyczarować z rękawa i to rodzi za sobą kolejne zobowiązania finansowe – piętrzące się odsetki, kary finansowe, stresujące rozmowy z komornikami itd. W instytucjach działających natomiast jako klasyczne banki jest zgoła odmiennie – zamiast krótkiego okresu kredytowania, proponowane są wydłużone okresy spłaty zadłużeń, co sprawia, że w praktyce jesteśmy uziemieni przy regularnych należnościach doliczanych do rachunków na kilkanaście, a niekiedy – na przykład przy modnych dziś kredytach hipotecznych – nawet na kilkadziesiąt lat systematycznego spłacania!
Zanim zdecydujesz się na to, aby wziąć jakiekolwiek wsparcie finansowe od Twojej firmy bankowej czy parabanku, zorientuj się w szczegółach czym jest kredyt, a czym pożyczka, bo te formy finansowania nie są tym samym. Różnica między nimi istnieje i nie można traktować tychże pojęć ekonomicznych jako swego rodzaju synonimów. A zatem przejdźmy do teorii. Zgodnie z przepisami Prawa Bankowego, jako kredyt rozumie się takie środki pieniężne, które są udzielane przez podmioty funkcjonujące prawnie jako banki. W konsekwencji tego, nie ma szans, aby kredytu udzielała Ci firma parabankowa. Ta natomiast się specjalizuje w pożyczkach i odwrotnie. Warto także wspomnieć o przepisach Kodeksu Cywilnego, którymi regulowane są pożyczki. W tym wypadku jako podmiot oferujący pożyczki rozumie się tak instytucję, jak i osobę fizyczną. Jeżeli chodzi o pierwszą z wyżej wspomnianych form udzielania zastrzyku gotówki, czyli klasyczny kredy, to opiera się on na stosownej umowie formalnej, jaka ma być sporządzana w dwóch jednakowo brzmiących kopiach, zawsze obowiązkowo na piśmie. W takim dokumencie powinna być uwzględniona waluta i dokładna kwota kredytu, wysokość oprocentowania, termin i warunki spłaty, jak również cel na jaki kredyt został zaciągnięty. Jeżeli natomiast mowa o pożyczkach, to tu nie jest to aż tak rygorystyczne. A zatem nie jest tu niezbędne w ogóle formułowanie umowy, poza tym pożyczka może być darmowa, bez naliczania odsetek i procentów za sam fakt udzielania świadczenia czy zwłokę w terminie oddania pożyczki. Niekiedy tenże termin spłaty pożyczki w ogóle nie występuje. Różnica jest także w wysokości kwot – pożyczka to z reguły mniejsza porcja pieniędzy niż klasyczny kredyt bankowy.