Zaciągając pożyczkę w instytucji finansowej z reguły decydujemy się na regularne płatności ratalne, które będą rozkładane na wiele lat. Wielokrotnie mowa tu o kilkudziesięciu latach systematycznego uiszczania należności, jakich suma zależna jest od wielorakich czynników rynkowych, a także tego, jaka była sytuacja ekonomiczna w momencie podpisywania umowy z placówką bankową. Niemniej jednak bardzo często zdarza się tak, że wraz z biegiem czasu warunki na rynku ulegają diametralnej przemianie i w konsekwencji tego na naszych zobowiązaniach kredytowych wychodzimy jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Wówczas idealnie sprawdzi się natomiast kredyt refinansowy – na czym on polega i jakie są jego zalety? Spójrz poniżej.

Kredyt refinansowy – sposób na obniżenie dotychczasowych kosztów kredytu bankowego

O co w tym chodzi?

Jako kredyt refinansowy rozumie się zamianę banku w którym mamy zobowiązania. W praktyce opiera się to na tym, iż mamy dług w danej placówce, zaś przenosimy go z czasem do innej, która oferuje lepsze warunki. Jeżeli mowa o udogodnieniu w postaci refinansowania, to objęte są ową usługą rozmaite warianty kredytów – gotówkowe, hipoteczne, a także rachunki karty kredytowej. Typ Twoich zobowiązań nie ma tu większego znaczenia. W większości wypadków jednakże praktyka oparta na refinansowaniu bazuje na kredytach długoterminowych, bo to przy nich są największe problemy ze zmieniającymi się z perspektywy czasu warunkami. Parametry kredytu po przenosinach zadłużenia ulegają zmianom na lepsze. Mowa tu na przykład o odrobinę chociażby niższych procentach, prowizjach, kosztach prowadzenia rachunku, obsługi zadłużenia itd. A zatem redukowane są koszty, które generowane były do tej pory w banku z jakiego usług w zakresie kredytowania korzystaliśmy. Bardzo często realne jest tu również wydłużenie okresu finansowania, co jest świetnym wariantem wówczas, gdy nagle zmienia się nasza sytuacja materialna i nie prezentuje się ona już tak kolorowo jak w momencie gdy mieliśmy na tyle wysoką zdolność kredytową, aby zobowiązanie w pierwszym banku zaciągnąć. Niekiedy sytuacja jest wręcz odwrotna – zaczynamy dobrze zarabiać i zależy nam na jak najszybszym wyzbyciu się zadłużenia, więc w tym wypadku także wybieramy opcję kredytu refinansowego i przenosimy go do placówki, w której możemy skrócić okres zadłużenia, płacąc wyższe raty wtedy, kiedy nas na to stać.

Bądź czujny

Ogólnie rzecz biorąc nie chodzi jednak tylko o samo oszacowanie wysokości rat kredytowych. Musimy wziąć pod uwagę wszelkie koszty generowane wraz ze zmianą kredytodawcy. Czasami pewne sumy pieniężne wymuszane przez nowe banki są zupełnie pomijane, bo konsument koncentruje się na samym kredycie, lekceważąc to, co widnieje w regulaminach nowych placówek. Można przecież zaoszczędzić na racie kredytowej, ale na przykład marża kredytowa będzie wyższa, albo sam fakt prowadzenia rachunku w tej instytucji będzie mniej korzystny. Musisz zatem dokładnie zaznajomić się z prezentowaną Ci ofertą, nim podejmiesz decyzję o tym, w której instytucji chcesz refinansować swój kredyt czy pożyczkę. Oszacuj starannie, czy Ci się to opłaca, albo najlepiej pokaż konsultantowi w nowym banku, jakie warunki masz do tej pory, aby przedstawił Ci korzystniejszą dla Ciebie propozycję.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here