Wszelkie czynności oparte na pracy z dokumentami oparte są na odpowiedniej ich organizacji. Czy to nauka, czy też wykonywane zajęcie, umiejętność uporządkowania swoich notatek, papierów i akcesoriów biurowych to podstawa, bez której niemożliwe jest sprawne i efektywne działanie. Utrzymywanie porządku dla wielu osób początkowo jest nie lada wyzwaniem, na szczęście jest mnóstwo sposobów i narzędzi, które znacząco podnoszą komfort pracy i pomagają w utrzymaniu ładu nawet najgorszym bałaganiarzem. Wśród nich z pewnością wymienić można segregatory, podstawowy element wyposażenia każdego biura.
Dobra organizacja pracy – od czego zacząć?
Nic nie ułatwia pracy w tak dużym stopniu, jak odpowiednio dobrane artykuły biurowe i porządek. Nieład i chaos w dokumentach momentalnie wydłuża czas wykonywanych zadań i fatalnie wpływa na produktywność i koncentrację. Na szczęście zaledwie kilka przedmiotów, które z łatwością można nabyć w praktycznie każdym sklepie papierniczym, potrafi w zaledwie chwilę zupełnie odmienić wygląd miejsca pracy, a także jego funkcjonalność. Wśród akcesoriów i artykułów papierniczych tego typu wymienić należy segregatory, teczki, pudełka do archiwizacji oraz organizer na przybory piśmiennicze. Mając już odpowiednie wyposażenie czas na kolejny krok, czyli pogrupowanie rodzaju dokumentów i umieszczenie ich w odpowiednich miejscach. Ostatnim elementem w drodze o idealnie uporządkowane notatki, jest właściwe oznaczenie segregatorów, pudeł i teczek, w taki sposób, aby z łatwością i w zaledwie moment można było w razie potrzeby odszukać interesujące nas dokumenty.
Dlaczego warto korzystać z segregatorów?
Mówiąc o organizacji pracy ciężko przecenić rolę segregatorów, które stanowią tak naprawdę podstawowy element wyposażenia każdego biura. To dzięki nim możliwe jest w niezwykle prosty sposób zachowanie porządku w notatkach dokumentach, a także błyskawiczne odnalezienie niezbędnych materiałów w momencie, kiedy są one potrzebne. Segregatory zbudowane są z twardej okładki i specjalnego mechanizmu pośrodku, w którym umieszczane są kartki, najczęściej w koszulkach ochronnych. Wykorzystuje się je zazwyczaj do przechowywania dokumentów, lecz ich zastosowanie wykracza zdecydowanie dalej. W zależności od rodzaju i wymiarów danego segregatora stosowane są także do prezentacji materiałów graficznych i fotograficznych, materiałów reklamowych, projektów różnego rodzaju, faktur, rachunków, czy też notatek służbowych. Chcąc w pełni wykorzystać potencjał, jaki drzemie w tych artykułach biurowych, należy pamiętać o odpowiednim oznaczeniu. Na grzbiecie segregatorów znajdują się z reguły specjalne naklejki lub miejsce na karteczkę z podpisem, co się w nim znajduje, co zasadniczo skraca czas wyszukiwania informacji.
Rodzaje segregatorów
Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak zróżnicowane pod względem konstrukcji i przeznaczenia potrafią być segregatory. W zależności od indywidualnych potrzeb i przeznaczenia warto zdecydować się na:
- Segregatory biurowe – najbardziej powszechne i popularne ze względu na wszechstronne zastosowanie i prostą konstrukcję.
- Segregatory archiwizacyjne – zbliżone do biurowych, jednak różniące się dość ograniczoną kolorystyką. Służą do przechowywania i archiwizacji dokumentów.
- Segregatory ofertowe – jak sama nazwa wskazuje, stworzone z myślą o prezentowaniu ofert danych firm. Ze względu na swoje przeznaczenie wyróżniają się wysokim stopniem estetyki.
Oprócz wyżej wymienionych rodzajów, w sklepach papierniczych dostępne są także segregatory do akt osobowych, plastikowe oraz wersje premium.