Poszczególne branże przemysłu potrzebują klejów, które wytrzymają ogromne obciążenia, skrajne temperatury lub dużą wilgoć. Dlatego producenci przygotowali dla każdej gałęzi przemysłu odpowiednie spoiwa.
Kleje poliuretanowe
Ta grupa spoiw wykorzystywana jest zarówno w budownictwie, jak i w przemyśle meblarskim, czy stalowym. Występuje tez pod wieloma postaciami. Można go używać w formie pianek, płyt czy elastycznych profili i folii. Kleje mogą być jedno- lub dwuskładnikowe. Te pierwsze zwiększają swoją objętość i tworzą elastyczną spoinę. Wykorzystuje się je chociażby do przyklejania styropianu. Część klejów poliuretanowych jest termotopliwa, co oznacza, że nakłada się je na gorąco. Trzeba go odgrzać do 110 stopni Celsjusza i nałożyć go na dany materiał za pomocą węża lub pistoletu. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się doskonale podczas montażu drewna na schody. Spoina jest bardzo trwała i bezpieczna dla ludzi. Kleje dwuskładnikowe wykorzystuje się z kolei do złącz i elementów filtrów, a także do klejenia średnich i dużych płyt. Co ważne, spoiwa poliuretanowe nie powodują przebarwień, dlatego tak chętnie wykorzystywane są właśnie w przemyśle meblarskim.
Kleje beztlenowe
Kleje anaerobowe to bardzo trwałe rozwiązanie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych. Wynalezione zostało tam w połowie XX wieku i ma szerokie zastosowanie. Klej anaerobowy to nic innego jak płynna żywica metakrylowa. Po odcięciu dostępu powietrza w kontakcie z metalem aktywnym utwardza się i tworzy twardą masę plastyczną. Klej beztlenowy wykorzystuje się do zabezpieczania gwintów, uszczelniania połączeń gwintowych i kołnierzowych, czy impregnacji mikroporów w strukturach metali. Cechuje je odporność na wysokie temperatury, zmienne obciążenia i kontakt ze smarami, paliwami oraz olejami.
Klej dla przemysłu dyspersyjny
Żywice wykorzystywane są także w klejach dyspersyjnych. To spoiwo jest zawiesiną nierozpuszczalnych żywic, których drobne cząsteczki są dokładnie wymieszane z wodą. W momencie parowania wody następuje wiązanie kleju. Wykorzystanie katalizatorów zasadowych poprawia sieciowanie rozproszonych cząstek. Dzięki temu klej ten jest odporny na wysoką temperaturę oraz wodę. Aplikacja tego spoiwa jest bardzo prosta. Możemy zrobić to ręcznie za pomocą pędzla, bądź wałka albo mechanicznie w formie natrysku.
Jak widać, producenci klejów dla przemysłu dostarczają firmom spoiwa najwyższej jakości. Dzięki temu wszystko, z czego korzystamy – samochody, meble, czy łodzie, spełnia swoje zadanie. Zobacz na tej stronie, ile różnorodnych gałęzi przemysłu wspiera jeden z polskich producentów. Oprócz wspomnianych branż, na profesjonalne kleje mogą liczyć przedsiębiorstwa zajmujące się oklejaniem etykiet, stocznie, czy drukarnie. Skuteczny klej zależy więc od tego, do czego jest nam potrzebny.