Gewurztraminer to jeden z białych szczepów winorośli właściwej. Szczep ten jest szczególnie popularny w regionach winiarskich wyróżniających się niższą temperaturą. Owoce tego szczepu mają szaroróżową skórkę. Wyróżniają się również charakterystycznym aromatem.
Białe owoce mają różano-korzenny zapach. Odmiana uprawiana jest chętnie w Kalifornii, Australii, Nowej Zelandii, Kolumbii Brytyjskiej. Sporo winnic z gewurztraminer jest także w Chile. Odmiana jest popularna także we włoskich winnicach położonych w regionie Górna Adyga oraz w Niemczech. Najbardziej jednak odmianę upodobali sobie winiarze z Alzacji. Wina z odmiany Gewurztraminer są więc najbardziej charakterystyczne właśnie dla tego położonego tuż przy granicy z Niemcami regionu Francji. W Polsce są mniej znane niż wina bordeaux. Z odmiany Gewurztraminer powstają wina zarówno słodkie, jak i półwytrawne oraz delikatne wina wytrawne.
Jak powstają alzackie wina z Gewurztraminera?
Wina z tej odmiany powstają w alzackich winnicach w bardzo niewielkich ilościach. Proces ich produkcji nadzorowany jest przez specjalne komisje. W winnicach nie są używane pestycydy i fungicydy. Zbiór owoców przeprowadzany jest ręcznie. Moszcz wyciskany jest w prasach z całych kiści gron. Po wyciśnięciu moszcz poddawany jest zimnej stabilizacji i fermentacji. Gotowe wino trafia do wysokich i wąskich butelek typu flutes, czyli do tak zwanych butelek reńskich.
Jakie wina z Gewurztraminera warto kupić?
W sklepach z winami warto szukać między innymi białego półwytrawnego Jean Biecher. Smak wina jest w pełni zrównoważony. Wino pachnie owocami mango, marakuji, liczi, ananasa. Można też wyczuć w nim charakterystyczny dla win z tej odmiany aromat dzikiej róży. Wybija się również delikatny zapach pieprzu, imbiru, mięty i skórki pomarańczowej. Mimo tak wielu nut zapachowych, Jean Biecher nie przytłacza swoim aromatem. Inna propozycja to Fernand Engel, które pochodzi z niewielkiej, rodzinnej winnicy położonej w miejscowości Roschwihr. Wino wyróżnia się piękną, złocistą barwą. Pachnie nie tylko liczi, ale także lukrecją, migdałami, pigwą i mocno dojrzałym bananem. Aromat jest lekko przydymiony. Idealnie pasuje do ciast i deserów ze śliwkami albo czekoladą. Gewurztraminer wytrawny i półwytrawny można podać do pasztetu z dziczyzny.
Gewurztraminer to bardzo wyrazista, niezwykle aromatyczna odmiana winorośli. Odmiana jest szczególnie popularna w Alzacji. Powstają z niej wina o łagodnej kwasowości. Ich barwa może być słomkowożółta albo złotożółta. Wina słodkie najbardziej szlachetne mogą leżakować wiele lat.