Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?

Jedną z największych bolączek młodych ludzi decydujących się na wzięcie kredytu na mieszkanie czy budowę domu, wycieczkę, kupno samochodu czy wykonanie remontu jest brak odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. Niestety w instytucjach bankowych regulaminy dotyczące pożyczkowania są naprawdę rygorystyczne i twardo przestrzegane. Jeżeli brak Ci spełnionych odpowiednich warunków, nie ma się co dziwić, iż spotykasz się z odmową ze strony danej placówki bankowej. W przeciwnym razie bank byłby na Tobie stratnym. Owa zdolność kredytowa ma bowiem stanowić nic innego jak swego rodzaju gwarancję dla instytucji pożyczającej Ci pieniądze, że Ty jako klient banku będziesz miał wystarczającą ilość środków finansowych oraz sposobność, aby zaciągnięte zobowiązania właściwie spłacić. W tym celu istotne okazuje się zatem znacząco podszlifowanie swojej zdolności kredytowej. Jak to zrobić? Podpowiemy Ci w naszych poniższych fragmentach.

Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić i poprawić?

Na czym opiera się zdolność kredytowa?

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym w ogóle jest owa zdolność kredytowa i jakie elementy się na nią składają. Otóż, kiedy konsument ubiegający się o uzyskanie pożyczki wypełnia stosowny wniosek kierowany do instytucji bankowej, ma szansę na to, aby otrzymać decyzję pozytywną, o ile jego zdolność kredytowa jest właściwie wysoka. Z reguły czeka się na odpowiedź w banku przez naprawdę kilka długich tygodni, dlatego też ci, którym zależy na czasie rezygnują z klasycznych banków i po potrzebne im wsparcie finansowe udają się bezpośrednio do firm parbankowych, które także udzielają pożyczek, tak zwanych chwilówek. Skąd takie ich nazewnictwo? A mianowicie stąd, iż na rozpatrzenie wniosku w tym przypadku świadczeń finansowych czeka się nie dłużej niż zaledwie kilka minut! Maksymalnie kilkanaście, w zależności od tego, ilu jest interesantów, których konsultanci parabanku muszą obsłużyć. I tak ze strony pożyczkodawcy jest to kilka procedur niezbędnych do zrealizowania, jakie składają się na wiarygodną i rzetelną ocenę Twojej zdolności kredytowej. W wielkim skrócie – pracownik podmiotu kredytującego koncentruje się na zweryfikowaniu czy zobowiązania, jakie są Ci udzielane nie przekraczają Twych możliwości finansowych, a więc czy możesz je właściwie spłacać regularnie, tak jak będzie to dyktowała podpisywana z firmą umowa. Jest to zatem nic innego jak właśnie ta zdolność kredytowa. Ocenienie negatywnie Twych sposobności spłacenia długu sprawia, iż niestety ale tracisz możliwość uzyskania pożyczki, albo bardzo często – nie otrzymujesz tyle, o ile wnioskowałeś, zaś nieco mniej.

Jak polepszyć zdolność kredytową?

Myślący przyszłościowo klienci banków, którzy wiedzą, że będą starać się niebawem o pożyczkę, mogą wykonać kilka prostych trików, jakie poprawią ich zdolność kredytową. W tym celu istotne jest chociażby spłacenie wcześniejszych zaległości, ale też przykładowo wykupienie czegoś z rozłożeniem płatności na raty i regularne uiszczanie danych kwot, aby pokazać przyszłemu kredytującemu, że jesteśmy odpowiedzialni i wywiązujemy się z naszych zobowiązań finansowych. Pamiętaj także, że lepszą sytuację finansową masz wtedy, kiedy masz korzystniejszą sytuację materialną – zatem lepiej mieć mniejsze zarobki, ale stałe, oparte na umowę o pracę niż umowę zlecenie czy dzieło a wyższy dochód. Warto zatem zadbać o swoją dokumentację z miejsca pracy – poproś właściciela Twojej firmy, aby wystawił Ci zaświadczenie, że jesteś u niego zatrudniony, to będzie konkretny dowód dla pożyczkodawcy.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here